Kategorie
Kraje nordyckie

Szwecja – kobieta, która obaliła mit o Prosacu

Ingrid Carlberg opowiada historię przed i po Prosacu. Opisując życie kilku osób mówi o życiu około 600 000 Szwedów i Szwedek, bo na tyle szacuje się osoby zażywające antydepresanty w Szwecji.

Dorastała w Surahammar pod Västerås. Swoją karierę rozpoczęła w 1982 w „Vestmanlands läns tidning” zastępując nieobecnego pracownika. Studiowała m.in. ekonomię, prawo i literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Uppsali, kończąc je na poziomie porównywalnym z polskim licencjatem. Od 1990 jest zatrudniona w krajowym dzienniku „Dagens Nyheter”. Ma dwie córki Johannę 15 lat i Sarę 12 lat. Jej mężem jest polityk Pär Nuder. W tym roku przyznano jej tytuł doktora honoris causa wydziału medycznego Uniwersytetu w Uppsali. W uzasadnieniu przyznania tytułu można przeczytać, że Carlberg została uhonorowana za naukową precyzję i sposób, w jaki wyjaśniła zastosowanie farmakologicznego leczenia depresji.

Ingrid Carlberg (ur. 1961) jest autorką książki wydanej przez wydawnictwo Norstedts „Pillret” („Piguła”, 2008), w której podejmuje się tematu depresji i przełomu w jej leczeniu wraz z pojawieniem się takich leków jak Prozac. Inspiracją dla książki była seria jej wcześniejszych reportaży, które publikowała w „Dagens Nyheter”. Za tę książkę otrzymała nagrodę Guldspaden przyznawaną przez Föreningen Grävande Journalister.

Laureatka jest poza tym autorką książek dla dzieci i młodzieży. A z ciekawostek, jest również pierwszą kobietą sędzią w piłce nożnej w Västmanlandii.

strona domowa autorki