Kategorie
Kraje nordyckie

Hello Marie-Louise Ekman!

Staffan Valdemar Holm ogłosił jesienią 2006 roku, że latem 2009 opuszcza stanowisko dyrektora Dramaten. Zarząd teatru chciał zaproponować rządowi kandydaturę Marie-Louise Ekman na stanowisko. Spekulowano, kto obejmie stery po Holmie, pojawiało się wiele nazwisk, m.in. Lena Endre, Birgitta Englin. W marcu 2008 ogłoszono, że Marie-Louise Ekman została wybrana na nową szefową Dramaten. Jej nominacja została przyjęta wyjątkowo radośnie, długimi i ciepłymi oklaskami. Wśród opinii na jej temat stale powtarza się: inteligentna, doświadczona w kierowaniu dużymi instytucjami.

Marie-Louise Ekman (ur. 1944) jest profesorką i od 1 czerwca 1999 rektorką Kungliga Konsthögskolan w Sztokholmie, reżyserką, scenografką. W wejściu do Dramaten stoi rzeźba jej autorstwa przedstawiająca Margarethę Krook, w tym samym miejscu, w którym aktorka miała zwyczaj palić papierosa przed występami. Zadebiutowała filmem „Hello Baby”, w 1976, do którego napisała scenariusz, i w którym zagrała główną rolę. Była związana z czasopismem PUSS.

źródła:
1) Marie-Louise Ekman blir Dramatenchef, http://www.svd.se/kulturnoje/nyheter/artikel_942859.svd, 5.03.2008
2) Marie-Louse Ekman, Wikipedia, http://sv.wikipedia.org/wiki/Marie_Louise_Ekman
3) Hallo Baby, Wikipedia, http://sv.wikipedia.org/wiki/Hallo_Baby
4) Margaretha Krook, Wikipedia, http://sv.wikipedia.org/wiki/Margaretha_Krook
5) Rzeźba autorstwa Marie-Louise Ekman, która stoi w Malmö w Altonaparken, przedstawiająca mężczyznę, który właśnie wraca z nocnej zmiany w kopalni, w deszczu z rękami w kieszeniach, patrzy w kierunku budynku straży pożarnej. Nie wiadomo, czy idzie powoli, czy się zatrzymał. Jak człowiek, któremu się nie spieszy. Mężczyzna płacze. Rzeźba ma tytuł Det svenska tungsinnet” (Szwedzka melancholia), po raz pierwszy została wystawiona w szwedzkim pawilonie w Sewilli w 1992 roku. http://www.idstories.se/id/ekman1/