Kategorie
Kraje nordyckie

Amanda Jenssen – sensacyjny debiut muzyczny

Amanda Jenssen w ciągu tygodnia znalazła się ze swoim albumem „Killing My Darling”na szczycie szwedzkiej listy przebojów. Jej album jest trzecim najlepiej sprzedającym się albumem na iTunes w Europie. Najczęściej w komentarzach powtarza się „sensacyjny debiut”.

Amanda Jenssen w finale Idola 2007

Amanda Jenssen w finale Idola w 2007 roku zajęła drugie miejsce, przegrywając z Marie Picasso, która dostała 51,5% głosów. Jenny Amanda Katarina Jenssen (urodzona Bengtsson) ma 19 lat, urodziła się 12 września 1988 roku, mieszka i wychowała się w Lund (południe Szwecji). Ważną osobą w jej rozwoju muzycznym jest ojciec, Halvard Jenssen. Pierwszym debiutem był występ przed rodziną w domu, zaśpiewała wówczas Big Big World. Podczas pierwszego przesłuchania do Idola wybrała „That’s Albright, mamma” Elvisa. Gra na gitarze. Uwielbia Johnny Casha a gdyby ponownie urodziła się, najchętniej zostałaby Melanie Safką. Pierwszą płytą, którą sobie kupiła był Blues Brothers soundtrack. Ulubiony film: „Clockwork Orange” a ulubiona książka to „Alchemik”. Lubi Tacos z różnymi sosami.

3 stycznia 2008 podpisała kontrakt. 23 stycznia w sprzedaży ukazał się jej pierwszy singel „Do You Love Me”, następnie 16 kwietnia pojawił się na rynku drugi singel Amarula Tree, napisany przez Amandę Jenssen i Pära Wikstena. 7 maja Amanda Jenssen wydała debiutancki album, który w przeciągu zaledwie 2 tygodni znalazł się na samym szczycie szwedzkiej listy przebojów. Na lato 2008 planowana jest trasa koncertowa. Utwory na płycie pisała częściowo sama, a częściowo są autorstwa Marit Bergman i Vincenta Pontare.

Trasa koncertowa Amandy Jenssen

Amanda Jenssen podpisuje swoją płytę w Springbreak (Kalmar, 31.05) a w czerwcu w Liseborg (Göteborg, 3.06), Stadsparken (Söderhamn, 5.06), Torget (Lycksele, 11.06).

Źródła:

1) Gyllene topplacering för Amanda Jenssen, http://www.newsdesk.se/pressroom/sonybmg/pressrelease/view/gyllene-topplacering-foer-amanda-jenssen-215606, 15.05.2008
2) Posłuchaj, Strona domowa Amandy Jenssen – http://www.amanda-jenssen.se/amanda
3) Strona poświęcona występowi Amandy Jenssen w Idolu 2007 – http://www.amanda-jenssen.com
4) Strona fanklubu http://www.amandajenssen.com
5) Wikipedia – http://sv.wikipedia.org/wiki/Amanda_Jenssen
6) Czat na Aftonbladet – http://www.aftonbladet.se/nojesliv/kandischatt/article1458223.ab