Kategorie
Kraje nordyckie

Mali chłopcy – seryjni samobójcy

Chłopcy, którzy urodzili się mali w późniejszym życiu mogą mieć większe skłonności do prób samobójczych.

Jak donosi serwis www.naukawpolsce.pap.pl za „Journal of Epidemiology and Community Health” naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie, przeprowadzili badania, które pokazały, że dużo większą skłonność do popełniania samobójstwa wykazują chłopcy, którzy po urodzeniu mierzyli mniej niż 47 cm.

Badanie objęło grupę mężczyzn urodzonych w latach 1973-1980. W tej grupie do roku 1999 doszło do 759 prób samobójczych. Okazało się, że najwięcej samobójstw było wśród mężczyzn, którzy po urodzeniu mieli małą masę ciała oraz mierzyli do 47 cm. Drugą grupą równie zagrożoną skłonnością do samobójstw są mężczyźni, którzy wprawdzie po urodzeniu mieli przeciętną długość ciała, lecz w wieku późniejszym nie osiągnęli dużego wzrostu.

Badacze podkreślili, że na skłonności samobójcze wpływają zarówno czynniki wrodzone (genetyczne), jak i środowiskowe, np. odżywianie matki w okresie płodowym, zwłaszcza w drugim trymestrze, kiedy to zła dieta może mieć negatywny wpływ na biochemiczne procesy zachodzące w mózgu dziecka.

Karolinska Institutet to jeden z największych europejskich uniwersytetów medycznych i największe centrum badawczo-rozwojowe w Szwecji. Rektorem od 1 stycznia 2004 jest Harriet Wallberg-Henriksson (zdj.). Karolinska Institutet koordynuje proces wybierania kandydatów i kandydatek do Nagrody Nobla w fizjologii i medycynie. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Konserthuset, zawsze 10 grudnia. Spośród ośmiu Nobli dla Szwedów w tej kategorii, nagrodę odbierali pięć razy naukowcy pracujący w Karolinsksa Institutet:
1982 Sune Bergström i Bengt Samuelsson
1970 Ulf von Euler
1967 Ragnar Granit
1955 Hugo Theorell

źródło:
1) Chłopcy, którzy rodzą się mali bardziej zagrożeni samobójstwem, http://www.naukawpolsce.pap.pl:80/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dep=69804, 22.01.2008
2) Strona internetowa Karolinska Institutet – http://ki.se