Kategorie
Kraje nordyckie

Kulturalne szefowe

Organizacja pracodawców Svensk Scenkonst* i związki zawodowe Teaterförbundet uznały, że w instytucjach zajmujących się kulturą jest zdecydowanie zbyt niskie równouprawnienie. W związku z tym stworzyły partnerski projekt, w ramach którego dwanaście kobiet kształci się w zarządzaniu, po to, aby w przeciągu 2-5 lat zająć kierownicze stanowiska w instytucjach związanych ze sztuką sceniczną. W ciągu roku, podczas dwudziestu wykładów zostaną przygotowane do przejęcia władzy. Uczą się przygotowywania budżetu, planowania repertuaru, godzenia oczekiwań widzów, producentów. Aż 183 kobiety ubiegały się o możliwość wzięcia udziału w projekcie. Wykształcenie będzie kosztowało 1,1 miliona koron a współfinansowane jest przez Framtidens kultur i Sparbanksstiftelsen – czytamy w dzisiejszym wydaniu internetowym „Svenska Dagbladet”

-Zdecydowanie więcej kobiet zgłosiło się niż oczekiwaliśmy. Nie można mówić, że kobiety nie chcą być szefowymi. Raczej mają wątpliwości, czy poradzą sobie z powierzonym im stanowiskiem. Mężczyźni pod tym względem są dużo bardziej pewni siebie. Podejmują się zadań z przekonaniem, że dadzą sobie radę. – mówi dla „Svenska Dagbladet” Erica Norman, szefowa ds. informacji organizacji pracodawców Svensk Scenkonst.

Svensk Scenkonst jest inicjatorem projektu. Wspólnie z Teaterförbundet przygotował kurs dla liderek i program mentorski dla kobiet, które chcą zostać szefowymi w instytucjach związanych ze sztuką sceniczną. Celem projektu jest wprowadzenie równouprawnienia na stanowiskach kierowniczych, do tej pory zdominowanych przez mężczyzn.

Aktorka i reżyserka Fransesca Quartey jest jedną z osób, które ukończyły taki kurs dla przyszłych menedżerek. Uważa, że poznała metody, które pozwolą jej na konkretyzowanie wizji artystycznych tak, aby sprostać oczekiwaniom producentów. Na pytanie, o szanse zdobycia stanowiska kierowniczego, odpowiedziała:

To trochę tak, jakby czekało się na zaproszenie do tańca, na który ma się ogromną ochotę.

(źródło: Ulrika Nandra, Kvinnor redo för toppjobb, „Svenska Dagbladet”, 13.03.2006 r.)

*Svensk Scenkonst (Swedish Performing Arts) – reprezentuje około 100 firm i organizacji zajmujących się sztuką sceniczną, które w sumie zatrudniają około 6 000 osób.