Prawdziwi mężczyźni, czyli 5 polskich pisarzy, którzy mają w sobie to coś

Dzisiaj jest Dzień Mężczyzn, więc składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim panom. Władysław Kopaliński w „Słowniku symboli” wyjaśnia, że prawdziwy mężczyzna to „człowiek śmiały, rezolutny, zdecydowany, stanowczy, małomówny, nie drobiazgowy, opiekuńczy”. Czy są tacy wśród nas? Ależ oczywiście! Oto prawdziwi mężczyźni, czyli 5 polskich pisarzy, którzy mają w sobie to coś.

 

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI

 

Zabójczo przystojny, pierwsze pióro na kryminalnym podium. Potrafi się wściec i opisać gniew. Odkąd zaczął pisać, kilka procent Polaków oblewa zimny pot na dźwięk domofonu. Na ziarno prawdy, które wymyślona przez niego postać powieściowa powiedziała o fikcyjnej postaci serialowej zareagowały najwyższe władze Sandomierza. Bezcenny w nazywaniu rzeczy po imieniu i mówieniu prawdy. Uwikłany jedynie w pisanie. 

 

Zygmunt_Mioszewski

 

Na zdjęciu: Zygmunt Miłoszewski. Autor: Grzegorz Gołębiowski (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

 

SZCZEPAN TWARDOCH

 

Wie jak żyć i bierze z życia wyłącznie to, co najlepsze. Przeszedł najbardziej ekstremalne przemienienie, nie tylko wybierając jaśniejszą stronę mocy. Lubi zabawy z bronią, ale to sprzedaż Morfiny przyniosła mu największe zyski. Ciągnie go na zimne wybrzeża, często widywany na Spitsbergenie. Jego historia prowincjonalna zaczęła się w Żernicy. Pewnego dnia usłyszał królewskie pytanie. Powiedział tak. Odtąd, gdy jedzie samochodem powtarza sobie: tak jest dobrze, a w tle silnik mruczy Stille Nacht.

 

Szczepan_Twardoch

 

Na zdjęciu: Szczepan Twardoch. Autor: Zorro2212 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

 

ŁUKASZ ORBITOWSKI

 

Diabeł z Kazimierza i władca ulicy. Fantasta. W dzieciństwie straszył dzieci. Zafundował sobie horror show. Długo szukał swojej szczęśliwej ziemi, zanim zostawił na zawsze za sobą złe wybrzeża. Z podróży po drogach i bezdrożach Afryki wrócił z inną duszą. Ma ciągle w sobie ogień, a odkąd dostał paszport wspiera publicznie dezerterów. Nie przestał straszyć. Wciąż młody i nadal dobrze się zapowiadający.

 

ukasz_Orbitowski

 

Zdjęcie: Łukasz Orbitowski. Autor: Picture taken by Paweł Dembowski Zdjęcie autorstwa Pawła Dembowskiego. [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], Wikimedia Commons

 

ADAM ZAGAJEWSKI

 

Zasłynął z pakowania się w tarapaty i podpisywanie się pod listami. Lubi to co białe i wolne. Gdy myśli Maja, mówi Wodecka. Jego pragnieniem był powrót do Polski, bo miał dość życia na dwa miasta. Osiadł w Krakowie. Lekką przesadą byłoby twierdzenie, że złapał tu drugi oddech. Niewidzialna ręka wprowadziła w jego życie asymetrię. Z niepokojem wsłuchuje się w komunikaty płynące ze Szwecji, bo ludzie wieszczą mu katastrofę sztokholmską.

 

Adam_Zagajewski

 

 

WOJCIECH BONOWICZ

 

Nieustannie z kimś rozmawia. Gdy się za coś zabiera to od początku do końca. Jest dobry, chociaż powtarza, że niebo to inni. Wsłuchuje się w echa, wyczulony na polskie znaki, wie czym jest życie nielegalne. Lubi pełne morze. Podobno budzi się o jedenastej. Nie ubierając się wstaje z łóżka, zapala papierosa nago. Podobno rano pije kawę, chociaż jej nie lubi. Podobno lubi owoce, chociaż ich nie je.

 

Wojciech_Bonowicz

 

A Waszym zdaniem, który polski pisarz zasługuje na miano prawdziwego mężczyzny? Jest jeszcze ktoś, kogo dopisalibyście do listy? 

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów bezpłatny newsletter i polub Fanpage Recenzentka.blox.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane podane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.