Arne Garborg o zapomogach dla norweskich literatów

Nadeszła pora najgorszej orki w roku: dzielenia tych nieszczęsnych groszowych zapomóg dla zawsze licznych i wiecznie biedujących norweskich literatów. W tym roku zresztą nie bardzo jest co dzielić. Storting od dawna obcina te skromne 6 tysięcy koron, ustalone w „lepszych czasach”, ale w tym roku wykreślił wszystko. Toteż pozostał tylko legat Schäffera, czyli 400 – czterysta – koron. (…) Fatalnie, fatalnie, fatalnie jest zasiadać w tej komisji. Fatalnie oglądać tę młodzież, którą zwiodły na manowce laury Bjørnsona i Ibsena. Fatalnie odmawiać prawie wszystkim tym robaczkom, które widzą się w marzeniach Ibsenami, Szekspirami i całą resztą, a tak rzadko są więcej niż – „zdolnymi”. Uff, sam wiem, jak to jest usłyszeć odmowę, kiedy się śni o swojej „przyszłości” i często sądzi, że ona zależy od tego, czy się dostanie to stypendium. (…) 

     Gdyby nie było państwowego wsparcia, to może nie byłoby innych, którzy braliby się za pisanie, poza tymi, co nie mogą przestać. Tymi, co chcieliby coś znaczyć, jeżeli nie są w połowie wariatami. Te państwowe pieniądze sprowadzają chyba niejednego biedaka na manowce. Tyle „poezji” już napisano w tym kraju z dwoma milionami mieszkańców, że to się po prostu nie mieści w głowie.

 Droga_na_Pnoc_Antologia_Norweskiej_literatury_faktu1

 

Cytat 32-33, 12 maja 1905 z: Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu. Wybór i komentarze: Paweł Urbanik. Opracowanie: Agnieszka Knyt. Ośrodek KARTA, Warszawa 2016. Wydanie I. ISBN 978-83-64476-47-1. Seria: Świadectwa XX Wiek. Redaktor serii: Agnieszka Knyt. Korekta: Hanna Antos. Stron: 661. Książka zawiera zdjęcia i indeks nazwisk.

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów bezpłatny newsletter i polub Fanpage Recenzentka.blox.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane podane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.