Kopenhaga 1863 roku oczami Axela Lidenbrocka

Ja z ciekawością zapalonego turysty oglądałem skromny pałacyk królewski, piękny most rzucony na kanale przed samym muzeum, zabytek architektury XVII wieku; wspaniały grobowiec Thorvaldsena, z nieprzyzwoitymi napisami, wewnątrz jednak mieszczący dzieła tego znakomitego rzeźbiarza; zgrabniutki zamek Rosenberg leżący wśród pięknego parku; pyszny gmach giełdy, w stylu odrodzenia, którego dzwonnice stanowią splecione ogony czterech brązowych smoków; dalej na wałach ogromne młyny, których skrzydła wyprężone z daleka wyglądają jak wydęte wiatrem żagle okrętu stojącego na pełnym morzu. Tylko mi mojej Graüben brakowało do rozkosznej przechadzki po wybrzeżach zarośniętych bzem i wierzbą. Lecz niestety! Ona była daleko i nie wiedziałem, czy ją kiedyś jeszcze będę oglądać.

 

Tymczasem, chociaż stryj nie zachwycał się wcale tymi czarującymi krajobrazami, uderzył go żywo widok pewnej dzwonnicy wznoszącej się na wyspie Amak, stanowiącej południowo-zachodnią część Kopenhagi.

 

Kazał mi iść w tę stronę. Wsiadłem z nim na mały statek parowy utrzymujący łączność na kanałach i za chwilę wylądowaliśmy na wybrzeżu Dock Yard. 

 

Przeszedłszy przez kilka wąskich ulic, gdzie galernicy ubrani w żółto-szare pasiaste spodnie pracowali pod nadzorem strażników uzbrojonych w groźne kije, przybyliśmy przed Vor Frelsers Kirk. Kościół ten nie zawierał nic osobliwego, ale co zwróciło uwagę profesora, to schody zewnętrzne kręcone w ślimaka, niczym nie zakryte od góry, a dochodzące od ziemi aż do samego szczytu.

 

 Podr_do_wntrza_ziemi

 

Cytat z: Podróż do wnętrza Ziemi, Juliusz Verne, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2000. Tytuł oryginału: Voyage au centre de la Terre (1864). Ilustracja na okładce: Stanisław Dzięcioł. Opracowanie graficzne: Piotr Iwaszko, Joanna Czubrychowska. Redaktor: Aldona Kowalska. Opracowanie zespół redakcyjny Wydawnictwa Zielona Sowa. ISBN 83-7220-152-8. Miękka okładka. Stron 164.

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów bezpłatny newsletter i polub Fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane podane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.