Kategorie
Literatura nordycka

Sytuacja Romów w Szwecji – Cytat

– Aż do tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego czwartego roku obowiązywał zakaz dla imigracji Romów. Cyganie nie mogli przyjechać do Szwecji. To było zabronione.

 

Krzyżuje ramiona i wbija wzrok w oczy Camilli, nagle jej wnuczka uosabia wszystkich Szwedów i Miriam czuje do niej wstręt jak do całej reszty tych zadufanych w sobie i jedynych sprawiedliwych…

 

– Zakaz! – mówi. – Rozumiesz?! Z pewnością kilku Romów weszło ukradkiem do białych autobusów, w Malmö ich wykąpali, potem odbyli kilkumiesięczną kwarantannę, dostawali kleik, kleik, kleik, a kiedy stanęli na nogi, do widzenia! Nie mogli zostać w Domu Ludowym. Jakżeby inaczej! Przecież mogliby obrócić wniwecz tę pieczołowicie budowaną nieskazitelność, a tego Szwedzi naturalnie by nie znieśli!

 

 

Cytat z Ja nie jestem Miriam, Majgull Axelsson, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015. Przełożyła: Halina Thylwe. Tytuł oryginału: Jag heter inte Miriam (. Redakcja: Anna Adamiak. Korekta: Anna Sidorek, Beata Wójcik. Projekt okładki i stron tytułowych: Krzysztof Rychter. ISBN 978-83-280-1453-4. Stron 477 

 

O książce będziemy rozmawiać 20 stycznia (środa) w Dyskusyjnym Klubie Książki, który działa przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 212, godz. 16:00. Wstęp wolny!

 

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zamów newsletter i polub Fanpage

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane podane w formularzu będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.