Kategorie
Non-nordic

Mario Vargas Llosa – Pantaleon i wizytantki

O armii, która na potrzeby swoich żołnierzy tworzy profesjonalny burdel objazdowy. Coś co powinno być śmieszne jest zatrważające. Llosa wysyła kapitana Pantaleona do dżungli amazońskiej z zadaniem odpowiedzenia na rozbuchane potrzeby seksualne żołnierzy, którzy z dala od cywilizacji tracą rozum i zamieniają się w bezwolne stworzenia, których jedyną pasją jest grabić i gwałcić. Armia nie nadąża już za tłumaczeniem się za przewinienia wybrańców, którzy zamiast stać na straży prawa, nagminnie je łamią. Poddając analizie narastającą przestępczość w szeregach peruwiańskiej armii okazuje się, że jedynym jej rozwiązaniem będzie zapewnienie żołnierzom regularnego dostępu do profesjonalnych usług seksualnych. Kapitan Pantaleon przeprowadza pilotaż takich zmian, przez pół roku opracowując harmonogram i budżet działań. Jak na profesjonalistę przystało empirycznie bada średni czas trwania stosunku, oddając się z pasją autobadaniu z własną żoną. Śledzimy więc jego zmagania z materią, czytamy ściśle tajne raporty i obserwujemy wdrażanie przedsięwzięcia.

W wyniku badań powstaje Służba Wizytantek, która według ściśle przestrzeganego grafiku świadczy usługi. Marketing szeptany wkrótce pomoże w rozwoju instytucji, na potrzeby której oddaje się profesjonalny sprzęt na lądzie, w powietrzu i na wodzie, przewożąc burdel tam, gdzie armia zgłasza na to potrzebę.

Forma książki nie odpowiada mi, bo generalnie nie lubię epistolarnych wprawek, a tu raporty przeplatają się z listami. Temat ciekawy, choć byłby ciekawszy, gdyby pojawiła się tam perspektywa jednej z wizytantek,  o tym co czują, kim są wiemy niewiele i raczej powierzchownie. Jak to w powieściach mężczyzn bywa jest to kolejny męski świat, tutaj udoskonalony do spełniania ich seksualnych zachcianek a kobiety są w nim dosłownie prostytutkami.

Mario Vargas Llosa, Pantaleon i wizytantki., Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 1998. Przełożył Carlos Marrodán Casas.